Ostatnio Zaktualizowany:

Jak wybrać przyrządy do ćwiczeń?

Kategorie Przyrządy do ćwiczeń

Nie każdy lubi chodzić na siłownię. Wielu nie ma na to czasu lub zniechęciły ich częste kolejki do ulubionych przyrządów. Zachęcająco nie brzmi też konieczność ponoszenia comiesięcznych opłat za możliwość korzystania z usług centrum fitness. Dobrą alternatywą dla siłowni pozostają ćwiczenia w domu. Przed przystąpieniem do aktywności, trzeba jednak zainwestować w odpowiedni sprzęt. Jak go wybrać? Czy opłaca się inwestować w drogie produkty, a może wystarczą tańsze odpowiedniki? I w końcu, jak dopasować przyrządy do ćwiczeń do własnych oczekiwań oraz potrzeb?

Rodzaj treningu

Na początku przygody z ćwiczeniami wybór sprzętu może być trudny. Nieco łatwiej mają osoby z doświadczeniem, które na przykład chodziły na siłownię. Do treningu kardio przyda się natomiast bieżnia lub orbitrek. Jeżeli planuje się ćwiczenia siłowe, nie obędzie się bez ciężarków. Na początek wystarczą lekkie, potem obciążenie należy zwiększać. Tylko w ten sposób zaangażuje się mięśnie do dalszych pozytywnych zmian. Nowoczesny rowerek stacjonarny przyda się podczas treningu interwałowego.

Aktualna kondycja

Nie można jej bagatelizować. Forma fizyczna rzutuje nie tylko na zalecane przyrządy do ćwiczeń, ale również intensywność treningu czy jego rodzaj. Warto skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub trenerem personalnym. Fachowcy podpowiedzą:

  • jak dokładnie wykonywać konkretne zadania ruchowe, precyzja ruchu zapewnia bezpieczeństwo i przekłada się na lepsze efekty wysiłku,
  • który rodzaj treningu będzie najlepszy, ważne by łączyć ze sobą odmienne formy ruchu, wówczas ciało rozwija się najlepiej, a aktywność nie staje się nużąca,
  • na czym ćwiczyć, aby poczuć się lepiej i w możliwie krótkim czasie zobaczyć pierwsze efekty.

Plan domowej siłowni

Nieliczni szczęśliwcy mogą sobie pozwolić na stworzenie dużej domowej siłowni, wyposażonej we wszystkie wymarzone przyrządy do ćwiczeń. Na szczęście producenci myślą o potrzebach różnych konsumentów. W efekcie na rynku pojawiają się sprzęty zajmujące niewielką powierzchnię. Wiele z nich można w prosty sposób złożyć i schować, na przykład do szafy czy pod łóżkiem. Tym samym profesjonalny domowy trening jest w zasięgu możliwości także posiadaczy niewielkich mieszkań. Bez względu na dostępną przestrzeń, warto się dobrze zastanowić nad każdym kolejnym zakupem. Nie ma sensu inwestować w przyrządy, z których się nie skorzysta. Lepiej postawić na te, które zapewnią przyjemny trening, dopasowany do indywidualnych oczekiwań.

Ludzie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com